CFR Cluj, egal cu FC Sevilla. Ce crede Dan Petrescu?

0

CFR Cluj a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul din Europa League cu FC Sevilla. Golul campioanei României a fost marcat de Deac din penalty. Decizia de a da lovitura de la 11 m a fost luată de arbitru, după consultarea VAR-ului.

Spaniolii au egalat după o fază de colț în minutul 82, în urma unei gafe în lanț a apărării clujenilor. Până la golul oaspeților, CFR Cluj a jucat exemplar, ibericii neavând niciun șut pe spațiul porții.

La finalul partidei, Dan Petrescu s-a arătat nemulțumit de scorul de pe tabelă, însă a evidențiat utilitatea arbitrajului video.

Îmi doresc zece jucători pe banca de rezervă și VAR. VI-EI-AR! Dan Petrescu vrea fotbal. Noi, cu VAR, aveam 10 puncte în față în Liga 1.

Azi am avut VAR, am avut penalty. Și nu mai țipă nimeni. Îmi doresc să vină VAR-ul în România.

Nu țin minte nicio situație a lor. Asta mă face să fiu foarte dezamăgit de rezultat, dar nu de atitudinea băieților.

E frustrant să iei un gol așa. După ce iei gol în minutul 80… sunt supărat, sincer. Și dacă băteam, șansele mai mari le avea tot Sevilla. Ei cumpără cu 20 de milioane de euro, noi luăm cu 50.000 de lei.

E clar că în retur erau favoriți. Eu am fost acolo, știu cum e. Sigur că ei sunt mari favoriți, va fi foarte greu să facem un miracol. Cea mai mare problemă a noastră e că avem și un meci foarte greu în campionat. E clar că vor fi schimbări pentru meciul cu Craiova, a declarat Dan Petrescu la Digi Sport.

CFR Cluj va juca returul cu FC Sevilla, în Spania, săptămâna viitoare pe 27 februarie. Până atunci campioana României va da piept cu Universitatea Craiova, duminică, de la ora 20:00, în direct pe Digi Sport 1. Oltenii au anunțat că au vândut toate biletele, iar stadionul va fi arhiplin.