Darius Vâlcov, condamnat la 6 ani și 6 luni de închisoare cu executare
Darius Vâlcov a fost condamnat la 6 ani și 6 luni de închisoare cu executare pentru corupție. Faptele au fost făcute în perioada când era primar al municipiului Slatina.
Decizia a fost pronunțată de magistrații Tribunalului Dolj și este în primă instanță, drept urmare poate fi contestată.
Totodată, s-a dispus confiscarea sumei de 4.296.270 lei de la inculpat și menținerea măsurilor asiguratorii instituite prin Ordonanţa Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Direcţia Naţională Anticorupţie.
În acest dosar, fostul ministru al Finanțelor și consilier al fostului premier Viorica Dăncilă a fost acuzat de luare de mită și trafic de influență.
Potrivit rechizitoriului, în 2012, Vâlcov, în calitate de primar al Slatinei, i-ar fi cerut unui om de afaceri 10% din sumele încasate de firma sa de la primărie. Contractul avea ca obiect elaborarea studiilor de fezabilitate, proiectelor tehnice și execuția lucrărilor pentru izolarea termică a fațadelor a 131 de blocuri din municipiul Slatina, scrie Digi24.
De asemenea, Vâlcov ar fi primit în 2013, în mai multe tranşe peste 2 milioane de lei, astfel încât omul de afaceri să nu nu întâmpine probleme în derularea contractului şi să primească banii la timp pentru lucrările efectuate. Această metodă a mai fost folosită de Vâlcov şi în alte două cazuri.
Suma totală primită de inculpat în urma săvârşirii celor trei infracţiuni de corupţie se ridică la 4.296.270 lei, a precizat DNA la momentul trimiterii în judecată.
Darius Valcov mai are o condamnare, pronunțată de Înalta Curte de Casație și Justiției a României, în faza de fond, la 8 ani de închisoare pentru corupție.